Innowacje technologiczne w księgowości stały się faktem. Oprócz tzw. ousourcingu rachunkowości codziennością stała się digitalizacja i zdalny dostęp do dokumentacji. Od księgowych nie oczekuje się już tylko znajomości często zmieniających się przepisów, ale także profesjonalnego wsparcia w prowadzeniu nowoczesnego biznesu. Czas pandemii wymusił na wielu podmiotach wkroczenie w sferę innowacyjnych technologii w księgowości. Jakie będą kierunki innowacyjnych technologii w księgowości w 2021 roku i później? Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym materiałem! Tym bardziej,że zgodnie z badaniami prawie 70% przedsiębiorców oczekuje od biur rachunkowych i doradców podatkowych, by proponowali i wdrażali innowacyjne rozwiązania w prowadzonej dla ich biznesu działalności. Jakie są kierunki tych innowacji i czego dotyczą lub będą dotyczyły? 

Technologie oparte na algorytmach

Digitalizacja i zdalny dostęp to już codzienność

Od pewnego czasu księgowi nie muszą już ręcznie wprowadzać faktur do systemów księgowych. Umożliwiło im to wdrożenie technologii OCR, pozwalającej na skanowanie faktur w sposób inteligentny i automatycznego wprowadzania ich do programów księgujących. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca staje się szybsza i efektywniejsza. Do wdrożonych danych przedsiębiorca ma natychmiastowy dostęp, a co najważniejsze przez 24 godziny na dobę! To pozwala mu śledzić procesy związane z księgowością w dowolnym momencie dnia.

Outsourcing bardzo modny

Outsourcing usług księgowych w Polsce stał się bardzo modny. Jest to najsprawniej i najszybciej rozwijająca się innowacja w branży księgowej w ostatnich latach. Jak wyliczają specjaliści prawie 70% firm korzysta z tego rozwiązania. Outsourcing daje przedsiębiorcom wiele korzyści, m.in: ograniczenie kosztów zatrudnienia (pensje, podatki, wydatki na szkolenia), czy zwiększenie rentowności podmiotu.Warto rozważyć dla swojego biznesu właśnie takie rozwiązanie biuro rachunkowe online, wykorzystujące najlepsze narzędzia w postaci e-platformy rachunkowej. Platformy takie mają swoje odrębne moduły w postaci na przykład: moduł dot. faktur, e-dokumentów, e-analiz finansowych, e-biura rachunkowego. 

Czym jest blockhain w księgowości?

Blockhain to metoda pozwalająca na przechowywanie i przesyłanie informacji w sposób bezpieczny w postaci zaszyfrowanych plików. Fachowcy wskazują, że jest to technologia, która zmieni oblicze branży księgowej oraz działu zajmującego się przetwarzaniem płatności podatkowej. Wysokiej klasy zabezpieczenia kryptograficzne, chronologiczny zapis danych, przechowywanie dokumentacji w formie cyfrowej jest wygodne i bardzo bezpieczne!

E-analizy danych rachunkowych

E-analizy danych rachunkowych

Platformy dotyczące księgowości online oferują specjalne moduły lub narzędzia związane z analizą danych rachunkowych. Dzięki prowadzonej analizie firmy uzyskują ważne informacje, które pozwalają na ulepszaniu procesów dot. wydajności i zarządzania. Jest to coraz bardziej rozwijane narzędzie informatyczne, które dzięki statystycznym opracowaniom i zestawieniom danych umożliwia szybszy rozwój firmy i podejmowanie właściwych kroków związanych z codziennym funkcjonowaniem. Technologie informatyczne w księgowości dotyczące analizy danych rachunkowych pozwolą ulepszyć jakość takich usług jak budowanie strategii, tzw. wywiad biznesowy czy wzrost rentowności firmy. Biura księgowe wyposażone w takie narzędzia są chętniej wybierane przez przedsiębiorców, ponieważ księgowi trafniej wyciągają wnioski, konstruktywnej udzielają porad swoim klientom i mają realny wpływ na bieżące podpowiedzi w ramach szybko zmieniających się warunków rynkowych! Księgowi stają się więc doradcami biznesowymi.

Social media jako innowacyjne narzędzie w księgowości?!

Gdyby nie zagłębić się w temat, szybko odpowiemy, że NIE! Ale jeśli zastanowimy się nad budowaniem relacji z klientem czy budowaniem rozpoznawalności swojej firmy w internecie, to odpowiemy - TAK! Właściciele firm księgowych kontaktują się obecnie ze swoimi klientami nie tylko telefonicznie czy mailowo, ale również poprzez aplikację i media społecznościowe. Rzetelne prowadzenie własnych fanpejdży na Facebooku, Instagramie czy Twitterze skuteczniej buduje relacje z klientami i podnosi w ocenie klientów rangę danego biura rachunkowego. Platformy społecznościowe pozwalają zwiększać rozpoznawalność biura rachunkowego i być niejako w stałym kontakcie dzięki przebywaniu online w social mediach. Jak pokazują badania branży księgowej już prawie połowa podmiotów związanych z rachunkowością prowadzi swoje strony w social mediach!

Technologie oparte na algorytmach

Na przestrzeni następnej dekady to właśnie specjalne programy skonstruowane dla księgowości mają zastąpić ludzi w wykonywaniu pewnych powtarzalnych czynności  związanych z codzienną pracą biura rachunkowego. Przez niektórych informatyków programy te nazwane zostały już robotami. Programy te będą oparte na określonych algorytmach na przykład zajmujących się przenoszeniem danych, segregowaniem ich, generowaniem raportów, wspomaganiem pracy kadrowego (wystawianie zaświadczeń, generowanie list płacowych). Roboty mają skuteczniej zarządzać pracą biura rachunkowego. Fachowcy wskazuja tutaj np. stale rozwijająca się technologię Mashup, Taxxo, oprogramowanie ERP, czy obsługa on-the-go.

Innowacje technologiczne w księgowości

W obliczu wdrażania innowacji technologicznych w księgowości zmienia się funkcjonowanie i postrzeganie zawodu księgowego. Rozwój technologii IT doprowadził do olbrzymich zmian w sektorze finansowym i księgowym. Digitalizacja branży księgowej nadal postępuje. Nowoczesne narzędzia są wdrażane z korzyścią dla przedsiębiorców, pracowników biur rachunkowych czy właścicieli takich biur. Innowacje technologiczne w księgowości wpływają na komfort pracy, jakość usług, przyspieszają wiele procesów. Coraz więcej właścicieli firm zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo na przestrzeni ostatnich dekad zmieniła się branża księgowa. Przedsiębiorcy oczekują więc od swoich księgowych nie tylko znajomości prawa podatkowego i starannego prowadzenia rachunkowości, ale przede wszystkim profesjonalnego doradztwa podatkowego dającego właścicielom firm wymierne korzyści, czy pozwala im zaoszczędzić sporo czasu na zarządzanie dokumentami finansowymi firmy. Sami księgowi dostrzegają zachodzące w szybkim tempie zmiany. Branża informatyczna zakłada, że w następnych latach wartość rynku oprogramowania księgowego wzrośnie. Jeśli szukasz dobrego biura księgowego dla prowadzonego przez siebie biznesu zapytaj czy na bieżąco wdrażają innowacje technologiczne. Jeśli jesteś właścicielem takiego biura zadaj sobie pytanie, czy Twoje biuro rachunkowe nadąża za zmianami technologicznymi w księgowości. Zrób wszystko, aby się rozwijać i być w czołówce profesjonalnych firm w branży księgowej działających na miarę XXI wieku!