Wiele osób zastanawiających się nad rozpoczęciem własnej działalności zadaje sobie podstawowe pytanie – od czego zacząć? Pomimo, iż obecnie łatwiej jest założyć działalność w porównaniu do minionych lat, to i tak osoba znajdująca się pierwszy raz  w owej sytuacji potrzebuje kilku rad na start. Założenie własnej działalności nie jest aż tak skomplikowane, jakby wydawać się mogło. Na początek należy mieć pomysł na przedsięwzięcie, ogólny zarys czym firma będzie się zajmować oraz plan działania. Jeśli wiadomym jest czym firma będzie się zajmować, następnym krokiem jest zastanowienie się nad tym czy  kwestia załatwiania wszystkich formalności urzędowych i rozliczeniowych powierzona zostanie jakiejś firmie zewnętrznej, czy będziemy sobie radzić z tym sami. Decyzję  tą najlepiej podjąć jeszcze przed rejestracją firmy, gdyż na tym etapie należy wybrać odpowiednią formę opodatkowania, a biuro rachunkowe w tym momencie może nam doradzić jaka forma jest najkorzystniejsza w naszym indywidualnym przypadku.

Sama rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest trudna. Polega na zgłoszeniu do CEIDG Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej poprzez złożenie wniosku CEIDG-1. Sposobów na złożenie tego formularza jest kilka. Wypełniony formularz można wysłać online, wysłać pocztą, bądź też osobiście złożyć w Urzędzie Gminy lub Miasta. Pamiętać należy jednak, że decydując się na wysłanie wniosku online nie unikniemy wizyty w urzędzie, gdyż musi on zostać podpisany osobiście. Wyjątek dotyczy osób posiadających kwalifikowany podpis elektroniczny – wówczas dana osoba nie musi składać podpisu osobiście. We wniosku należy umieścić takie informacje jak: dane osobowe, dane kontaktowe, nazwę firmy, miejsce prowadzenia działalności, NIP, REGON, odpowiednie PKD, formę opodatkowania oraz sposób rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Rejestracja działalności jest bezpłatna. W sytuacji, kiedy NIP czy REGON nie jest jeszcze nadany  formularz CEIDG-1 jest wnioskiem o jego uzyskanie - czyli podaniem o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej lub jednocześnie podstawą zgłoszenia identyfikacyjnego do Urzędu Skarbowego.

Podatnik VAT czy nie… ???

Zdecydować się również należy, czy chcemy być podatnikiem VAT-u, czy też nie. Wybór oczywiście tutaj mają te rodzaje działalności, którym ustawa z góry nie narzuca bycie VAT-owcem. Ci którzy są „skazani” na VAT niestety wyboru nie mają. W celu zarejestrowania się jako podatnik VAT należy wypełnić formularz VAT-R i złożyć go w Urzędzie Skarbowym uiszczając opłatę skarbową w wysokości 170zł. Podatek VAT odprowadzany jest do właściwego Urzędu Skarbowego ze względu na miejsce wykonywania działalności.

Nie możemy zapomnieć o ZUS !

Kolejną instytucją, którą należy poinformować o rozpoczęciu działalności jest ZUS, poprzez złożenie formularza ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Zależne to jest od tego, czy działalność to jedyne źródło utrzymania, czy źródeł utrzymania jest więcej. Posiadając już własną działalność należy pamiętać jeszcze o kilku można by rzec drugoplanowych rzeczach niezbędnych w trakcie prowadzenia działalności. Jest to wyrobienie pieczątki, która nie jest obowiązkowa, lecz bardzo przydatna. Potrzebne też będzie firmowe konto, którego numer po założeniu należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym, poprzez zaktualizowanie wniosku CEIDG. Wprawdzie przepisy tego nie wymagają, jednakże posiadanie konta i pieczątka potrafią bardzo usprawnić dokonywanie wielu czynności.

Warto?

Reasumując - samo założenie działalności nie jest trudne, ani kosztowne. Formalności związane z prowadzeniem też nie są skomplikowane, w szczególności, gdy zdecydujemy się na powierzenie tej kwestii jakiejś firmie rachunkowej, która rozwiąże za nas problemy z tej dziedziny.

Mając dobry pomysł na swój własny biznes, który będziemy prowadzić z zaangażowaniem, mając na celu nieustanny jego rozwój - nie należy zwlekać z rozpoczęciem działalności i spróbować własnych sił.

Zachęcamy również specjalistów dysponujących wiedzą i umiejętnościami na które jest popyt na rynku, do rejestracji własnej firmy. Pracując jako freelancer mamy duże większe możliwości w zakresie realizacji różnych projektów dla wielu Zleceniodawców. Pracodawcy również przychylnie patrzą na osoby prowadzące własną działalność i zazwyczaj są w stanie zaproponować lepsze wynagrodzenie niż w przypadku umowy o pracę. Dużo większa elastyczność współpracy i wymierne oszczędności każdej ze stron powodują, że nasze szanse na rynku pracy rosną, a wraz z nimi wynagrodzenie i faktyczny dochód którym rozporządzamy.