Tak zwany Polski Nowy Ład budzi wiele kontrowersji i obaw. Wiele z nich rodzi się z niewiedzy. Warto przeanalizować kto na planowanych zmianach podatkowych zyska, a kto może stracić. Pomimo, iż zmiany prezentowane są przez polityków jako program wyłącznie in plus, to mimo wszystko pewna część podatników albo nie odczuje zmian w ogóle, albo straci.

 

Polski Ład – plusy i minusy

Podstawową zmianą firmowaną przez rząd jest podniesienie wysokości kwoty wolnej od podatku PIT do 30 000 zł, a także do 120 000 zł progu podatkowego. Kolejnymi zmianami są zapowiedziane fair play podatkowe oraz podatkowy restart gospodarki. Zmiany zapowiadane są jako zmiany na lepsze, niemniej poza marketingową nazwą kryją w sobie szereg elementów niekoniecznie pozytywnych dla podatników. Od 26 lipca 2021 trwają konsultacje dotyczące wprowadzanych zmian. Według planu zmiany mają zacząć być wdrażane, obowiązywać już od początku 2022 roku.

 

Zyski ze zmian podatkowych

Bez wątpienia wiele osób na wprowadzanych zmianach skorzysta. Na czym zyski te mają polegać? Teoretycznie aż 18 milionów Polaków płacących podatki zyska na Polskim Ładzie. Wedle około 9 milionów obywateli przestanie płacić PIT, do grupy tej należą przede wszystkim najubożsi oraz dwie trzecie emerytów i rencistów. Sporą liczebnie grupą jest grupa neutralna, dla której zmiany ani nie poprawią, ani nie pogorszą ich sytuacji podatkowej, najlepiej zarabiający stracą na zmianach. Dzięki zmianom podatkowym w budżetach domowych Polaków rocznie ma zostać około 14 miliardów złotych. 

Solidarność społeczna fundamentem polityki podatkowej

Polski Ład to system podatkowy bazujący na zróżnicowaniu dochodów obywateli. Celem systemu jest obniżenie podatków dla osób o najniższych dochodach, by dla nich podatki były relatywnie mniejsze. To priorytet przyświecający działaniom rządu i konstrukcji Polskiego Ładu.

Do tej pory na przestrzeni lat 2015-2019 dwa razy podwyższana była kwota wolna od podatku dochodowego, która osiągnęła 8000 PLN. Dodatkowo w 2019 roku wprowadzono stawkę 0% PIT dla młodych oraz obniżka podatku z 18% do 17% PIT. Oprócz PIT zmianom ulegał również CIT, który został zmniejszony do 9% dla zdecydowanej większości przedsiębiorców. Ponadto wprowadzona została całkiem nowa matryca VAT. Polski Ład to kolejny krok w obniżeniu zobowiązań podatkowych. Podwyżka kwoty wolnej do 30 tys zł dla wszystkich bez względu na poziom dochodów pozwala wyrównać poziom do krajów europejskich. Ta zmiana spowoduje iż 9 mln osób nie będzie miało ani złotówki do zapłacenia. Podwyższenie progu podatkowego do 120tys zł zakłada, że osób płacących podatki na poziomie 32% zmaleje o połowę. Kolejno poszczególne grupy zawodowe jak lekarze, pielęgniarki i inżynierowie będą płacić nie 17% a 14% podatku dochodowego, natomiast informatycy i inne zawody z branży IT zapłacą nie 15% a 12% podatku PIT.

Pomimo, iż brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej wydaje się być minusem systemu to jednak innymi rozwiązaniami zrekompensuje się tę ulgę. Dla przedsiębiorców Polski Ład przewiduje kilkanaście rozwiązań zmierzających do obniżenia podatków, również obniżona ma być stawka podatku ryczałtowego. Przykłady pokazują, jak to kasjerki i magazynierzy zarabiający po 2500 czy 3500zł netto zaoszczędzą na zmianach podatkowych, zaznaczyć jednak trzeba że w przypadku jeśli wspomniana kasjerka lub magazynier posiada dzieci z tytułu czego do tej pory otrzymywał zwrot z podatku – zmiana podatkowa niewiele zmieni. Zmieni się tylko tytuł do ulgi podatkowej, będzie to kwota wolna nie zaś odliczenie za posiadanie dzieci.

Uproszczenia dla biznesu

Wiele mówi się o restarcie gospodarki, na czym na on polegać? Uproszczenia mają dotyczyć tych przedsiębiorców, którzy inwestują w nowoczesne rozwiązania, produkty. Premiowani mają być przedsiębiorcy inwestujący w polski biznes. Między innymi wprowadzone maja być ulgi wspierające prace nad nowymi produktami, ulgi na prototyp jak i innowacyjnych pracowników. Kolejnymi uproszczeniami są ulgi na robotyzację robotyzację oraz inwestycje w giełdę dla debiutantów. Przedsiębiorstwom ma pomóc także ulga podatkowa na konsolidacje firm oraz na ekspansję rynków. Inwestorów zachęcić ma uproszczenie obsługi inwestorskiej Investor Desk, jak i Interpretację 590, czyli list żelazny MF określający konsekwencje całkowite inwestycji w obszarze podatków. Ponadto Polska ma dołączyć do państw, w których działają grupy VAT.

Zachęcamy do kontaktu z wyspecjalizowanym biurem rachunkowym, które sprawnie poprowadzi Twoją firmę w nowe zmiany podatkowe.