Od 1 lipca 2020 roku zmieniły się przepisy drogowe, nastąpiły ważne zmiany prawne w aptekach ale także  została wdrożona nowa matryca VAT. Niektórzy językiem branżowym mówią, że  “nastąpiła zmiana w białej liście podatków”. Co się zmieniło? Czego konkretnie dotyczą nowe przepisy? Ustawodawca twierdzi, że nowelizacja jest potrzebna i konieczna z powodu ułatwienia podatnikom wywiązywania się z obowiązków, z racji zwiększonej ilości sporów między organami podatkowymi, czy konieczności dostosowania form paragonowych do XXI wieku. Sprawdźmy to!

Co się zmieniło w przepisach podatkowych po 1 lipca 2020?
źródło: Pixabay

Czego dotyczą zmiany w przepisach podatkowych po 1 lipca?

Zmiany dotyczą: przepisów podatkowych w zakresie podatków dochodowych, ordynacji podatkowej oraz VAT. A konkretnie:

  • PIT-40A
  • zmiany w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług
  • przesyłania paragonów fiskalnych w elektronicznej formie.

 

PIT- 40A a renciści

Przepisy dookreśliły i umożliwiły poszerzenie katalogu przypadków, w których organ rentowy nie będzie musiał sporządzać rocznego obliczenia podatku dla rencisty. Zgodnie z zapisem w ustawie zostanie ograniczona ilość podatników, dla których sporządzany ma być PIT-40A. Organy rentowe będa wystawiac PIT-11 na podstawie którego system z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT będzie automatycznie generował zeznanie. Podatnik będzie mógł też złożyć je samodzielnie. 

Czego dotyczą zmiany w przepisach podatkowych po 1 lipca?
źródło: Pixabay

Po 1 lipca zapowiedź zmian w PKWiU

Od 1 lipca w nowelizacji ustawy znalazł się zapis dot. wprowadzenia zmian w PKWiU. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.  Związane są one z  przyporządkowaniem nowych symboli i nazw grupowań PKWiU. W zmianach uwzględniono unijną Nomenklaturę Scaloną (CN) w zakresie towarów. Dokonano również aktualizacji PKWiU w zakresie usług. Stosowana obecnie Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług obowiązywała od 2008 r.

Możliwość wystąpienia o informację stawkową

Nowością jest też możliwość wystąpienia o wiążące informacje związane ze stawką VAT. Nowa matryca ma na celu położyć kres sporow wynikłym ze sposobu opodatkowania podobnych produktów. Co prawda już od końca ubiegłego roku wydawano informacje stawkowe (WIS) jednak nie miały one mocy ostatecznej. Co się zmieniło? Została ujednolicona stawka podatku dla konkretnych grup produktów. Na przykład w zakresie pieczywa, wytworów piekarniczych czy owoców. Jednocześnie jednak zwiększono podatek VAT od owoców morza, przetworów z nich,  czy niektórych przypraw. WIS chroni i podatnika, który wystąpił o informację stawkową do odpowiedniego organu oraz osoby, które się na decyzję powołają. Fachowcy już widzą, że podatnicy, przedsiębiorcy masowo korzystają ze strony kis.gov.pl, a szczególnie  z zakładki, która znajduje się na tej stronie pod hasłem: Informacje podatkowe i celne”. WIS jest nową instytucją, która ułatwi podatnikom stosowanie przepisów związanych z matrycą VAT. Ostateczna decyzja wydawane jest przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Ze szczegółowymi zmianami można zapoznać się w załączniku 3 i 10 do Ustawy o VAT. to właśnie w tych załącznikach można znaleźć informację na temat tego, które towary i usługi mają zmienione stawki VAT. Podatnicy znaleźli się w sytuacji, gdzie dokonać trzeba będzie zmian w systemach księgowych, magazynowych, w kasach fiskalnych i dokumentacji księgowej. Wdrożone zmiany łączą się również z analizą podpisanych wcześniej umów, stosowanych cenników, czy oprogramowania w kasach fiskalnych. Zwłaszcza wówczas jeśli firma stosuje kwoty brutto. W razie jakichkolwiek wątpliwości jak postępować w przypadku zmian i jak wdrożyć zapisy do stosowanych systemów warto zwrócić się do licencjonowanego biura księgowego. Zmiany mogą pociągnąć dodatkowe koszty. Dlatego pomoc księgowych jest tutaj niezbędna.

Możliwość wystąpienia o informację stawkową
źródło: Pixabay

Na co VAT spadnie? A na co wzrośnie?

Najczęściej przywoływanym przykładem, o którym można było usłyszeć i zobaczyć w mediach jest przysłowiowa już - musztarda. Jednak zmiany zaszły również w zakresie obniżenia podatku VAT  z 8% na 5 %:

  • na owoce tropikalne i cytrusowe
  • orzechy pistacjowe, kokosowe, migdały
  • zupy, buliony
  • foteliki samochodowe

Z kolei VAT wzrasta z 5 lub 8% na 23% na następujące produkty:

  • drewno opałowe
  • owoce morza oraz przetwory z nich
  • lód używany do celów spożywczych i chłodniczych.

Nowa usługa - e-paragony
źródło: Pixabay

Nowa usługa - e-paragony

Nowością w 2020 roku jest możliwość przesyłania paragonów fiskalnych klientom w formie elektronicznej, z wykorzystaniem uzgodnionego sposobu, zaakceptowanego przez klienta. Pierwsza grupa podmiotów, które muszą wdrożyć kasy fiskalne online działa już od 1 stycznia 2020 roku. Rozporządzenia w tym temacie pojawiło się już wcześniej. Z powodu sytuacji na świecie i w  Polsce dokonano korekt w zapisie w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia br., które zmieniło rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. rok 2020 poz. 732). 

Inne zmiany w przepisach podatkowych po 1 lipca 2020 roku. 

Innowacją jest sposób rozliczania stypendiów doktoranckich. Dotychczas był obowiązek opłacania w ramach przyznanej kwoty stypendialnej składek na Fundusz Pracy, Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i tzw. Fundusz Solidarnościowy.  Od teraz doktoranci nie będą musieli przekazywać różnych kwot na wyżej wymienione fundusze. 

Za najbardziej rewolucyjną zmianę środowisko uważa zmiany dot. VAT  w kontekście tzw. nomenklatury scalonej (CN) i dostosowanie stawek VAT do usług objętych symbolami PKWiU. Zmiany w przepisach mały wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku. Jednak z powodu pandemii koronawirusa i wdrożenia tarczy antykryzysowej dokonano przesunięć. Zmiany są ważne i ustawodawca wskazuje, że konieczne. Jeśli Twoja firma ma jakąkolwiek wątpliwość czy problem związany z przystosowaniem do zmian warto pomyśleć o rzetelnym biurze księgowym, które pomoże, czy doradzi.